Grzybica paznokci

Częstość występowania grzybicy paznokci wynosi 40%. Najczęściej grzybica pojawia się na paznokciach ludzi starszych i dotyczy paluchów obu stóp, mogąc rozprzestrzeniać się na inne palce stopy, a nawet palce rąk. Grzybicę rozpoznajemy zawsze na podstawie objawów klinicznych a także badania mikologicznego.

W większości przypadków zakażenie grzybicze wywołane jest przez dermatofity:

Trichophyton rubrum lub Trichophyton mentagrophytes

W około 10% przypadków zakażenie jest niedermatofitowe, a także może być wywołane przez inne grzyby pleśniowe.

1. Dystalna i boczna grzybica podpaznokciowa

Wywołana przez dermatofity, występuje na jednym lub obydwu paznokciach paluchów stopy i może szerzyć się dalej na inne palce stopy, a następnie paznokcie rąk.
Główne objawy to zażółcenie płytki paznokciowej, odwarstwienie się jej od łożyska oraz uniesienie (onycholiza)

2. Biała powierzchowna grzybica paznokci

Występuje wyłącznie w obrębie paznokci stóp i często jest niezauważana przez pacjentów, gdyż widoczne mogą być jedynie białe plamki na powierzchni niektórych paznokci
Główne objawy to białe zabarwienie jednej lub kilku płytek paznokciowych stóp.

Na czym polega więc pomoc podologa w leczeniu grzybicy?

Przede wszystkim jest to dokładny wywiad z pacjentem, który pozwala ustalić prawdopodobieństwo występowania grzybicy. Gdy pacjent wyraża chęć można pobrać materiał do badania mikologicznego, które pozwoli stwierdzić czy mamy do czynienia z grzybicą paznokci.
Dodatkowo podolog jest w stanie dzięki dysponowaniu odpowiednimi narzędziami oczyścić paznokcie z grzybni, przygotować do dalszej terapii (np. jeśli dermatolog przepisał odpowiednie maści bądź lakiery), dzięki temu preparaty będą znacznie lepiej wnikały w płytkę paznokciową. W przypadku leczenia grzybicy bardzo ważna jest współpraca między podologiem, a dermatologiem, cierpliwość pacjenta i jego systematyczność.
Na grzybicę szczególnie narażone są osoby cierpiące na cukrzycę, wizyty u podologa pozwalają im osiągnąć zadowalający wygląd paznokci.

Na rynku podologicznym dostępnych jest też wiele skutecznych preparatów pomagającym w walce z grzybicą, najlepiej pytać o nie podologa, który posiada do nich dostęp.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *