Podstawowy zabieg podologiczny polega na odpowiedniej diagnostyce, która pozwala prawidłowo przeprowadzić dany zabieg. Podstawowy zabieg podologiczny to fachowe skrócenie, oszlifowanie paznokci, oczyszczenie wałów paznokciowych oraz opracowanie podeszwy stóp – usunięcie modzeli, odcisków, nadmiernie rogowaciejącego naskórka. Zabieg kończy się zaaplikowaniem odpowiednich preparatów oraz przekazaniem zaleceń domowych. Profilaktyczne zabiegi podologiczne powinny być przeprowadzone regularnie, zależnie od wieku i rodzaju problemów co 4-6 tygodni.
Usunięcie elementu wrastającego paznokcia
Podczas wrastania paznokcia należy zająć się raną oraz powstałą ziarniną. Należy usunąć ten element paznokcia, który wrasta i podrażnia tkanki oraz opatrzeć ranę specjalnymi środkami. Po zabiegu konieczna jest kontrola po około dwóch tygodniach. Należy pamiętać, że nie leczone zmiany zdecydowanie zwiekszają stan zapalny, co może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych, a nawet martwicy kości palucha.
Korekta wkręcających się paznokci
Terapia wkręcającego się paznokcia polega na znalezieniu przyczyny wkręcania, oczyszczeniu paznokcia oraz dokonania korekty deformacji i zastosowania terapii klamrą ortonyksyjną
Założenie klamry ortonyksyjnej
Klamra ortonyksyjna jest jedną z metod stosowaną w leczeniu wrastających bądź wkręcających się paznokci. Służy ona do korygowania kształtu płytki oraz wyciągania paznokcia z wałów bocznych, nadając mu preferowany kształt. Założenie klamry ortonyksyjnej jest bezbolesne. Gwarancją udanej terapii jest świadomość, że proces działania klamry jest długotrwały oraz zależny od wielu czynników np. grubość płytki paznokciowej, stopień wrastania, wiek pacjenta czy potliwość stóp.
Usuwanie modzeli i odcisków
Modzele powstają warstwowo, dlatego usuwane są również warstwowo, bezboleśnie za pomocą skalpela, a powierzchnia naskórka jest wygładzana frezem. Modzele powinny być usuwane regularnie, ponieważ z biegiem czasu mogą się w nich budować odciski.
Odciski można usunąć w gabinecie podologicznym przy pomocy wielu narzędzi. Najważniejsza jest tutaj prezycja i cierpliwość. Należy pamiętać, iż wyróżniamy wiele rodzajów odcisków i to od rodzaju odcisku zależy postępowanie terapeutyczne. Usuwanie odcisków często wymaga kilku wizyt w gabinecie, a każda wizyta powinna zakończyć się zaaplikowaniem odpowiednich preparatów, odciążenia oraz zaleceniami domowymi.
Terapia brodawek wirusowych
Terapia brodawek wirusowych to proces długotrwały. Należy odpowiednio dobrać preparat oraz zalecenia domowe. Każda wizyta polega na oczyszczeniu miejsca chorobowo zmienionego oraz zaaplikowaniu preparatu. Leczenie brodawek wymaga bezwzględnej dyscypliny i współpracy pacjenta (stosowania się do zaleceń podologa) i odbywaniu wszystkich wyznaczonych wizyt.
Terapia pękających pięt
Podczas terapii pękających pięt najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny. Niejednokrotnie klient proszony jest o wykonanie odpowiednich badań. W gabinecie należy usunąć nadmiernie rogowaciejący naskórek, opracować rozpadliny oraz nałożyć opatrunek z odpowiednim środkiem leczniczym. Ważne są także zalecenia domowe. Wskazana jest terapia wymagająca kilkukrotnych wizyt w gabinecie.
Terapia grzybicy stóp lub/i paznokci
Zarówno podczas grzybicy skóry jak i paznokci najważniejsze jest rozpoznanie. Podolog powinien skierować klienta z podejrzeniem grzybicy do dermatologa po właściwą diagnozę. Terapia grzybicy wymaga ścisłej współpracy podologa, dermatologa oraz sumienności klienta. Podolog każdorazowo oczyszcza płytkę paznokcia z grzybni, co przyspiesza znacznie proces leczenia. Oczyszczana jest także skóra objęta zakażeniem. Można zalecić także naturalne preparaty do pielęgnacji domowej. Jednak najlepsze efekty daje oczyszczanie paznokci i skóry u podologa oraz stosowanie produktów przepisanych przez dermatologa.
Nadpotliwości stóp często towarzyszy nadmierne rogowacenie naskórka, który powinien być regularnie usuwany. Dobierane są też właściwe środki pielęgnacyjne do stosowania na skórze i do obuwia. Bardzo ważnym elementem terapii jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja stóp. Należy pamiętać, że brak działań w kierunku zahamowania nadpotliwości stóp może prowadzić do infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, maceracji naskórka i ran.
Profilaktyka pielęgnacyjna stóp w cukrzycy
Najważniejszymi elementami w profilaktyce stopy cukrzycowej są prawidłowa pielęgnacja stóp oraz noszenie dobrze dobranego obuwia. Chorzy na cukrzycę powinni wykonywać zabieg pedicure tylko w gabinecie podologicznym, gdyż ponad 50% amputacji ma swój początek w niefachowo przeprowadzonym pedicurze.
Rekonstrukcja płytki paznokciowej
Rekonstrukcja płytki paznokciowej jest zabiegiem bezbolesnym, który ukrywa ubytki płytki. Rekonstrukcja fragmentu paznokcia odbywa się poprzez użycie specjalnej antybakteryjnej masy żelowej.