Grzybica skóry

Należy sobie zdawać sprawę z tego, że grzybica skóry jest dość powszechna, uciążliwa dla pacjenta i bardzo zakaźna, z dużą tendencją do nawrotów.

Rozwojowi zakażenia sprzyja wiele czynników, m.in. uwarunkowania genetyczna, współistnienie innych chorób (nadpotliwość stóp, cukrzyca, choroby krążenia, HIV, AIDS, choroby nowotworowe), długotrwałe antybiotykoterapie, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne oraz cytostatyczne. Do wystąpienia infekcji predysponują także: nadwaga, starszy wiek, uszkodzenia skóry, ciąża, rodzaj wykonywanej pracy, noszenie skarpet oraz butów wykonanych z syntetycznych włókien i tworzyw.

Candida albicans w 90% rozwija się w wilgotnych przestrzeniach fałdów skórnych, dlatego ścisłe ułożenie palców stóp jest tutaj czynnikiem sprzyjającym zakażeniu. Przestrzeń międzypalcowa jest typową lokalizacją wyprzenia drożdżakowego nadżerkowego. W głębi fałdu rozwija się stan zapalny z bolesnymi pęknięciami. Infekcja może przenosić się na sąsiednie szpary międzypalcowe. Charakterystyczna jest maceracja naskórka, złuszczającego się na obwodzie ogniska chorobowego.

GRZYBICA MIĘDZYPALCOWA
Lokalizuje się głównie w przestrzeniach między III, IV i V palcem. Palce są tutaj ściśle ułożone, a środowisko jest wilgotne. Początkowo występuje zaczerwienienie i świąd, a następnie maceracja i pękanie naskórka. Zmianom może towarzyszyć wysięk. Skóra ma szarobiaławe zabarwienie i jest obrzęknięta. Po usunięciu resztek maceracji pojawiają się zaczerwienione nadżerki. W przypadku wzmożonej potliwości stóp i braku należytej higieny łatwo dochodzi do zakażenia bakteriami chorobotwórczymi gram-ujemnymi. Jest to odmiana grzybicy często spotykana wśród sportowców oraz osób, które na co dzień pracują w roboczym, mało przewiewnym obuwiu.

GRZYBICA POTNICOWA
Ma postać drobnych pęcherzyków, które występują pojedynczo lub tworzą większe, zlewne ogniska wysiękowe. Zmianom towarzyszy świąd. Lokalizuje się w części podeszwowej stóp i okolicy przyśrodkowego sklepienia podłużnego. W przebiegu zakażenia dochodzi do pękania większych pęcherzy i powstania nadżerek. Na krawędziach zmian widoczny jest rumień i obwodowe złuszczanie naskórka. Grzybica potnicowa ma charakter nawracający.

GRZYBICA ZŁUSZCZAJĄCA
To hiperkeratotyczna odmiana grzybicy, nazwana potocznie mokasynową. Zajeta skóra jest sucha, pogrubiała, łuszcząca się o pomarańczowobrązowym zabarwieniu. Może mieć postać złuszzczających się ognisk lub nadmiernego rogowacenia. Dlatego chorzy często nie są świadomi infekcji i objawy przypisują suchości skóry. Zmianom towarzyszy świąd i tkliwość. Charakterystyczna lokalizacja zmian to podeszwy i boczne części stopy. Postać ta często współistnieje z grzybicą paznokci.

Podolog jest przygotowany do pielęgnacyjnej obsługi osób z przewlekłą, oporną na leczenie grzybicą, zwłaszcza starszych ludzi. Samodzielnie może pobrać materiał do badania mikologicznego. Posługuje się procedurami i środkami zabezpieczającymi gabinet, personel oraz klientów przed infekcją. Zadaniem podologa w postępowaniu z grzybicą skóry jest oczyszczenie zmian i zalecenie do domu preparatów pomocnych w walce z grzybicą. W razie potrzeby podolog może skierować na leczenie do lekarza dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *