Wrastający paznokieć – bolący problem

Na początku należy wytłumaczyć co to takiego wrastający paznokieć. Ten, kto nie miał do czynienia z tym bolącym problemem zapewne nawet nie jest w stanie wyobrazić sobie co to jest.

Zatem, wrastanie paznokcia to stan patologiczny, w którym boczna krawędź płytki (często wskutek zakrzywienia) podczas swojego wzrostu wbija się w tkankę otaczającą paznokieć. Z powodu urazu w wale paznokciowym tworzy się ranka. W przypadku braku jej odciążenia i zaopatrzenia najczęściej rozwija się ostry lub przewlekły stan zapalny fałdu skórnego. Towarzyszy mu obrzęk i silne dolegliwości bólowe, odczuwane szczególnie przy ucisku z góry i z boku. Rana ulega wtórnemu nadkażeniu oraz ziarninowaniu. Powyższe objawy mogą być przyczyną trudności w chodzeniu. Najczęstsza lokalizacja wrastania to paluch stopy. Wrastanie może być jedno – lub obustronne. Problem dotyczy całej populacji bez względu na płeć i wiek.

Czynniki predysponujące.
Wg danych statystycznych aż 75% ludzi na świecie cierpi z powodu wrastania paznokci. Do czynników predysponujących należą:

– wrodzona lub nabyta deformacja płytki paznokciowej
– przerośnięte, mięsiste wały paznokciowe
– nieprawidłowy sposób obcinania paznokci
– uraz palucha
– ucisk zbyt wąskiego i źle dopasowanego obuwia
– deformacje ortopedyczne: paluch koślawy, stopa koślawa, płaskostopie, deformacje paluchów.
– nieprawidłowa motoryka chodu
– nadwaga
– predyspozycje anatomiczne uwarunkowane genetycznie
– nadmierna potliwość
– współistniejące schorzenia układu krążenia
– infekcje

W przypadku kiedy pacjent pojawia się u podologa z objawami wrastającego paznokcia przede wszystkim przeprowadzony zostaje dokładny wywiad. Zabieg polega na oczyszczeniu i dezynfekcji paznokcia, usunięciu wrastających krawędzi płytki i zrogowaceń w wale paznokciowym, a także na izolowaniu boku paznokcia od skóry za pomocą tamponady. Pacjent dostaje do domu dokładne wskazówki mające za zadanie poinstruować go w jaki sposób należy zmieniać opatrunki. Gdy stan zapalny zostanie zażegnany i mijają dolegliwości bólowe, jeśli u pacjenta występują czynniki predysponujące do ponownego wrastania paznokcia należy rozważyć możliwość założenia klamry ortonyksyjnej.

Ortonyksja jest to podologiczna metoda korekcji kształtu paznokcia, za pomocą klamry. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowej płaszczyzny płytki paznokciowej, zmianę toru wzrostu paznokcia, zapobieganiu ponownemu wrastaniu i szybką (w razie potrzeby) likwidację bólu.
Założona klamra nie stanowi przeszkody dla żadnej aktywności życiowej, zrasta razem z płytką, korygując zniekształcony paznokieć. Zabieg jest nieinwazyjny, bezkrwawy i niebolesny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *