Nie wszystkie zmiany na skórze stóp są związane z zaniedbaniem.

Ograniczone rogowce dłoni i/lub stop mają bardzo różne odmiany. Są to schorzenia wynikające z zaburzeń keratynizacji naskórka ( proces, w którym żywe komórki skóry stopniowo przekształcają się w płaskie, zrogowaciałe komórki zawierające keratynę. Jest to naturalny mechanizm prowadzący do tworzenia zewnętrznej, ochronnej warstwy skóry). Są one dziedziczone i nieuleczalne.

W celu rozpoznania odmiany rogowacenia należy wykonać badanie histopatologiczne a także ocenić białka i enzymy w naskórku.
Natomiast leczenie niezależnie od odmiany rogowca zawsze przebiega podobnie. Jest to w zasadzie tylko leczenie objawowe: stosowanie preparatów silnie złuszczających z mocznikiem bądź kwasem salicylowym. Ogólnoustrojowo można podawać retinoidy pod opieką lekarza.

Jeśli klient choruje na jakąkolwiek postać rogowca konieczne są regularne wizyty u podologa w celu dokładnego oczyszczania zmian. Zaniedbany rogowiec daje spore dolegliwości bólowe, a w przypadku rozpadlin, pęknięć pojawiają się rany, które tworzą idealne środowisko dla bakterii i sprzyjają infekcjom.

Rogowiec może być ograniczony do pięt, może być rozlany na całą stopę, występować z rozpadlinami lub bez, tworzyć bolesne wypustki, może występować także w miejscach, które nie są obciążane podczas chodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *