Mocznik w kremach do stóp czyli mniej znaczy więcej

Przy wizytach zawsze powtarzam, że dobry krem do stóp to taki, który ma w swoim składzie mocznik. Poniższy artykuł wyjaśnia szczegółowo dlaczego, jakie stężenie jest najlepsze i bezpieczne dla naszych stóp oraz zestawia kremy z mocznikiem łatwo dostępne na rynku.

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że mocznik powstaje w naszym organizmie. Jest to uboczny produkt przemiany białek, wydalany z potem i moczem. Jego zastosowanie nie ma nic wspólnego jednak z urynoterapią. Mocznik występuje także w skórze jako składnik NMF czyli naturalnego czynnika nawilżającego.  W NMF jest go około 7%, ale wraz w wiekiem jego ilość w naszej skórze maleje. Do celów kosmetycznych stosuje się jego syntetyczny odpowiednik nietoksyczny, niealergizujący karbamid.  Mocznik w składach kosmetyków (INCI) nazywany jest UREA. Jest biały, krystaliczny, bezwonny. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, nie rozpuszcza się w tłuszczach. Pierwszy krem z dodatkiem mocznika powstał dopiero w 1943 roku!

DZIAŁANIE MOCZNIKA NA SKÓRĘ STÓP

 1. Miejscowe leczenie zainfekowanych ran
 2. Działanie antyseptyczne
 3. Działanie złuszczające
 4. Leczenie brodawek wirusowych
 5. Terapia dla skóry po oparzeniach słonecznych
 6. Działanie antybakteryjne
 7. Działanie przeciwświądowe
 8. Działanie znieczulające
 9. Silne działanie nawilżające

Badania wykazały, że wśród humektantów ( substancji wiążących wodę w komórkach) mocznik jest najsilniejszym związkiem nawilżającym, wykazuje najlepsze działanie nawilżające.

Działanie mocznika uzależnione jest od jego stężenia w danym kosmetyku.

2%  – pobudza regenerację naskórka

3-10% – nawilża i zmiękcza

10% – ma działanie przeciwbakteryjne

10-30% – rozrywa wiązania wodorowe keratyny, zmiękcza skórę i zwiększa jej przepuszczalność, ułatwiając wnikanie w głąb skóry innych substancji aktywnych zawartych w kosmetyku.

30-40% – złuszcza skórę

40-50% i więcej – bardzo silnie złuszcza i w takim stężeniu przepisywany jest na receptę.

 

W kosmetykach mocznik najrozsądniej stosować w stężeniach 2-20%. Gdy zależy nam na jak najlepszym nawilżeniu skóry wybierajmy kremy do stóp z jego zawartością od 10 do 15%. W takiej postaci mocznik najlepiej utrzymuje wodę w naskórku. Nie zawierzajmy paniom z apteki, które proponują nam kremy z 30% stężeniem mocznika, takie stężenie może być wręcz niebezpieczne dla wrażliwej, suchej skóry, a przede wszystkim dla diabetyków. W tym wypadku mniej znaczy lepiej.

Jeśli będziesz stosować regularnie czyli codziennie wcierać krem z mocznikiem o stężeniu 10-15% w swoje stopy po około dwóch tygodniach zobaczysz diametralną różnicę. Niestety wymaga to cierpliwości i systematyczności, ale naprawdę warto.

Jak wiemy w Niemczech bardzo rozwinęła się podologia i to często od Niemców my podolodzy polscy bierzemy przykład – mocznik w kremach powyżej 15% został zakazany.

A jak został zakazany widać istnieją istotne przeciwwskazania do jego stosowania  W WYŻSZYCH STĘŻENIACH są to przede wszystkim:

 • delikatna, wrażliwa skóra stóp
 • cukrzyca, zespół stopy cukrzycowej
 • niedokrwienie kończyn
 • choroby zakaźne, zapalne skóry

Wśród działań niepożądanych wymienia się m.in. miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie, zaczerwienienie, świąd, wyprysk.

JAKIE KREMY DO STÓP Z MOCZNIKIEM POLECAM?

Polecam przede wszystkim te podologiczne pianki Callusan, AllPresan czy Baehr. Są naprawdę niezastąpione i szybko są w stanie poprawić wygląd Twoich stóp. Dodatkowo forma pianki sprawdza się u klientów – pianka szybko się wchłania, nie pozostawia tłustego filmu na stopach, chętnie sięgają po nie także mężczyźni.

Jednak ze względu na małą dostępność wyżej wymienionych preparatów i ceny, które są wyższe zwykle niż ceny produktów łatwodostępnych na rynku chciałam zwrócić uwagę na 5 produktów wartych polecenia.

 1. Ziaja Med, kuracja ultranawilżająca mocznik 15%. Absolutny hit hitów, nasza polska firma wypuściła na rynek prawdziwe cudo. Dodatkowo za 100 ml płacimy tylko około 15,00 zł.
 2. Kermuren, 10% mocznikowy krem 75 ml za około 14,00 zł
 3. Cerkoderm 10, krem mocznikowy 75 ml za około 19,00 zł
 4. Linourea 15% A+E, krem mocznikowy z witaminamy A i E, 50 g za około 12,00 zł
 5. Paraderm Urea15, krem z 15% mocznikiem 100g za około 14,00 zł

Wszystkie powyższe kremy znajdziesz w aptekach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *