Historia pewnych odcisków

Ciekawa historia pewnego klienta, który zgłosił się do mojego gabinetu z polecenia fizjoterapeuty, który to wykonywał zabiegi na ostrogę piętową. Ostroga piętowa została potwierdzona w badaniu RTG.
Natomiast u mnie w gabinecie okazało się, że na obu piętach widnieją dwa dość spore i głębokie odciski, przez które klient nie mógł normalnie chodzić, a jak się okazało później, nie mógł także spać, bo odciski kolokwialnie mówiąc dawały mu „popalić” nawet w nocy. Przez co lądował w gabinetach lekarskich, a lekarze przepisywali mu środki nasenne…

Dwie wizyty i usunięcie odcisków załatwiło sprawę, a klient zadowolony mógł wrócić do swoich codziennych czynności bez bólu. Mógł także normalnie spać.

Długoletnie, głębokie odciski mogą też dawać dość mocne dolegliwości bólowe także w spoczynku np. w nocy gdy śpimy.

Być może unikanie bólu (przez bolesne odciski) podczas chodzenia i nieprawidłowe ustawienie stopy spowodowało ostrogi piętowe, bądź odwrotnie – bolesne ostrogi spowodowały takie ustawienie stóp podczas chodzenia, że powstały odciski.

Natomiast na całe szczęście cała ta historia skończyła się dobrze, a klient mógł swobodnie chodzić.
Jest to przykład – mogłoby się wydawać dość „prozaicznego” problemu jakim są odciski, ale jak widać „ten mały problem” może mieć poważne konsekwencje.

*Zdjęcie zostało wykonane po częściowym oczyszczeniu zmiany.

Więcej o odciskach przeczytasz tutaj: 

Usuwanie modzeli i odcisków

Zaburzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych.

Zaburzenia krążenia w obrębie kończyn dolnych - przypadek z gabinetu.

Klientka została wysłana przeze mnie na USG doppler.
Moje podejrzenia się sprawdziły – miażdżyca tętnic, lewa noga zajęta w 70%, prawa w 50%.
Klientka będzie pod opieką angiologa.
Oglądajcie swoje stopy, oglądajcie stopy rodziców i dziadków. Jeśli są to starsze osoby, często nie widzą co się dzieje na stopach.

Wszelkie podejrzane objawy np.bóle nóg, zasinienia palców, zasinienie stóp po spuszczeniu nóg w dół, ustępujące po uniesieniu nóg w siadzie, podejrzane rany nie wynikające z ucisku/znacznego obciążenia podczas chodzenia oraz uczucie zimna w kończynach są wskazaniem do dalszej diagnostyki.

Zdjęcia zostały wykonane przed zabiegiem podologicznym/przed oczyszczeniem zrogowaceń.

Na temat miażdżycy tętnic przeczytasz tutaj:

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych

Pozostałe usługi

Terapia pękających pięt 

Podczas terapii pękających pięt najważniejsze jest rozpoznanie przyczyny. Niejednokrotnie klient proszony jest o wykonanie odpowiednich badań. W gabinecie należy usunąć nadmiernie rogowaciejący naskórek, opracować rozpadliny oraz nałożyć opatrunek z odpowiednim środkiem leczniczym. Ważne są także zalecenia domowe. Wskazana jest terapia wymagająca kilkukrotnych wizyt w gabinecie.

Więcej przeczytasz tutaj:

Pękające pięty i wilgotne pęknięcia na stopach.

Terapia grzybicy i/lub paznokci

Zarówno podczas grzybicy skóry jak i paznokci najważniejsze jest rozpoznanie. Podolog powinien skierować klienta z podejrzeniem grzybicy do dermatologa po właściwą diagnozę. Terapia grzybicy wymaga ścisłej współpracy podologa, dermatologa oraz sumienności klienta. Podolog każdorazowo oczyszcza płytkę paznokcia z grzybni, co przyspiesza znacznie proces leczenia. Oczyszczana jest także skóra objęta zakażeniem. Można zalecić także naturalne preparaty do pielęgnacji domowej. Jednak najlepsze efekty daje oczyszczanie paznokci i skóry u podologa oraz stosowanie produktów przepisanych przez dermatologa.

Więcej przeczytasz tutaj:

Grzybica paznokci

Grzybica skóry

Terapia nadpotliwości i/lub nadmiernego rogowacenia stóp

Nadpotliwości stóp często towarzyszy nadmierne rogowacenie naskórka, który powinien być regularnie usuwany. Dobierane są też właściwe środki pielęgnacyjne do stosowania na skórze i do obuwia. Bardzo ważnym elementem terapii jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja stóp. Należy pamiętać, że brak działań w kierunku zahamowania nadpotliwości stóp może prowadzić do infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, maceracji naskórka i ran.

Więcej przeczytasz tutaj:

Nadpotliwość stóp – dieta, suplementacja i pielęgnacja domowa

Preparaty do stóp nadpotliwych

Nadpotliwość – codzienna rutyna

Nadpotliwość stóp – przyczyny, postępowanie, pielęgnacja

Profilaktyka pielęgnacyjna stóp w cukrzycy

Najważniejszymi elementami w profilaktyce stopy cukrzycowej są prawidłowa pielęgnacja stóp oraz noszenie dobrze dobranego obuwia. Chorzy na cukrzycę powinni wykonywać zabieg pedicure tylko w gabinecie podologicznym, gdyż ponad 50% amputacji ma swój początek w niefachowo przeprowadzonym pedicurze.

Więcej przeczytasz tutaj:

Badanie stóp u diabetologa